Pergola na terasu – ideálne riešenie ako sa chrániť pred slnkom a dažďom

Krásnych slnečných dní bude postupne pribúdať a možno i vy hľadáte spôsob, ako sa chrániť pred priamym slnkom na vašej terase.Jednou z možností, ktorú máte je pergola. Pergola na terasu je všestranná ochrana proti slnku, dažďu a jej údržba býva jednoduchá. Zvyčajne ju tvoria priečne nosníky z dreva alebo kovu, pričom môže byť voľne stojaca alebo pevne uchytená o stavbu domu, či chaty. Drevené pergoly na terasu používali dokonca už starí Egypťania, dnes sa tešia veľkej obľube a prešli rôznymi modifikáciami. 

Terasová pergola nie je len ochrana pred slnkom a dažďom


Už dávno neplatí, že pergola na terasu je len ochranou pred nežiadanými podmienkami počasia.  Dnešný trh ponúka množstvo variánt, ktoré máte možnosť prispôsobiť priestoru, do ktorého má byť umiestnená a vašim preferenciám. Zadovážením si takéhoto architektonického prvku zároveň dávate svojmu exteriéru charakteristickú črtu, priestor na relaxáciu a oddych.  Okrem funkčnosti má spĺňať aj vaše požiadavky na estetiku.

pergola na terasu funkčná a praktická
Pri výbere pergoly na terasu dbajte na funkčnosť aj dizajn

Ako správne vybrať pergolu na terasu

Kým sa rozhodnete pre konkrétny typ pergoly na vašu terasu, zodpovedajte si na niekoľko základných otázok. Aký veľký je priestor, kam by mala byť umiestnená? Aké sú vaše finančné možnosti a tiež preferovaný štýl? Koľko osôb sa bude pod pergolou zdržiavať? Bude využívaná občasne, alebo pravidelne?  Zamerajte sa pritom viac na funkčnosť, kvalitu a prevedenie materiálu až potom na vizáž. 

Terasové pergoly sa vyrábajú z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a disponujú rôznymi povrchovými úpravami, čo sa takisto odráža na ich životnosti a bezpečnosti. 

Materiálové prevedenie terasovej pergoly

Klasický materiál – drevo

Drevo je klasickým prírodným materiálom a v istom čase zaznamenal dokonca renesanciu. Drevené pergoly síce vytvoria nezameniteľnú atmosféru domom, chalupám, či vidieckym chatám, no  za štandardných poveternostných podmienok, ktorým je vystavené mení svoje prirodzené vlastnosti a má nižšiu životnosť ako napríklad hliník. Vyžaduje si preto pravidelnú starostlivosť a impregnáciu a teda okrem finančnej investície i tú časovú. Treba ju preto vykonávať aspoň dvakrát ročne. Akousi finančne výhodnejšou alternatívou v prípade, že preferujete klasický prírodný vzhľad sú lepené hranoly. Fakt je ten, že nikdy nenahradia prirodzené vlastnosti masívneho dreva. 

Hliník a oceľ

Pergoly na terasu z oceľovej konštrukcie majú dlhú životnosť. Sú však pomerne ťažké a podliehajú korózií, preto sa v súčasnosti viac preferuje hliníkový profil. 

Veľkou výhodou hliníka je jeho ľahkosť a odolnosť voči korózii. Z našich dlhoročných skúseností s pergolami odporúčame našim zákazníkom práve túto alternatívu. V našej ponuke nájdete napríklad pergoly na terasu PLAZIDO, PLANO, NOBLEZA, ktoré sú vyhotovené z extrudovaných hliníkových profilov. Ich povrch je navyše ošetrený práškovým nástrekom a zabezpečuje tak ešte vyššiu životnosť a jednoduchú údržbu. Okrem spomínaných benefitov hliníkové pergoly navyše pôsobia aj veľmi moderne a luxusne. Ich čisté línie a nádych minimalizmu dodávajú priestoru nezameniteľný šmrnc.

hliníkové pergoly sa dostávajú do popredia
Vďaka ľahkosti konštrukcie a odolnosti voči korózií sa hliník dostáva do popredia

Pergoly na terasu s motorickým pohonom 

Zabudnite na náročné manuálne zaťahovanie pergol. Pokiaľ sa nad výberom ešte rozhodujete, popremýšľajte nad elegantnými, praktickými pergolami s motorickým pohonom. Nielen, že chránia pred nechceným slnkom, dažďom a vetrom, navyše disponujú praktickým motorickým ovládaním. Vďaka jednoduchému ovládaniu nemusíte vyvinúť žiadnu fyzickú silu. V súčasnosti sa tieto typy pergol už stávajú bežným štandardom, ktorý si budete môcť dopriať aj vy. Napríklad Pergola VITALIA vás dokonca navyše prekvapí aj integrovaným LED svetlom a možnosťou kotvenia aj do drevodomu. 

Aké zastrešenie vybrať?

Zastrešenie terasových pergol môže byť riešené zhrňovacou (posuvnou) strechou, prípadne je možné voliť stabilnú (pevnú) strechu. Súčasným trendom sú terasy a pergoly s posuvnou strechou. Takéto riešenie vám dáva možnosť flexibility vytiahnuť, či zasunúť strechu podľa vášho rozhodnutia. 

Nechajte si poradiť od odborníka

Kým sa rozhodnete pre svojho favorita a vyberiete tú správnu pergolu na vašu terasu, poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám odporúča niekoľko vhodných riešení pre váš priestor. V Sunmont vám náš špecializovaný personál rád poradí, ktorá volba je tá najideálnejšia a v prípade záujmu vám vypracujeme cenovú ponuku. 

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka