Užitočné tipy na údržbu pergoly počas sezóny

Vhodnou starostlivosťou výrazne predlžujete životnosť väčšiny vecí. Pergolu nevynímajúc. Po dlhých zimných mesiacoch vaša pergola prešla určitým opotrebením spôsobeným snehom, dažďom a vetrom. V nastávajúcej sezóne ju pravdepodobne potrápia silné slnečné lúče, ktoré jej dajú takisto zabrať. Pri určitých materiáloch môže byť údržba obrovským nákladom na čas a financie. S ohľadom na to, aké sú požiadavky na údržbu a odporúčania pre hliníkovú pergolu?

Začnite generálnym čistením

Hliníkové pergoly sú na rozdiel od tých drevených pomerne nenáročné na údržbu. Ak je potrebné čistenie, hlavne po dlhých zimných mesiacoch, alebo letných búrkach, ktoré naviali množstvo prachu, odporúčame nasledujúce kroky. Pri miernom znečistení opláchnite špinavé časti prúdom vody zo záhradnej hadice. Pomôžte si s kefou s mäkkými štetinami, ideálne takou na dlhej rukoväti, ktoré sa používa aj na čistenie auta.

pergola na zahrade
Pergola in the sunshine

Strecha pergoly

Strecha hliníkovej pergoly je najnáchylnejšia na nečistoty. A to najmä v prípade, ak je umiestnená pod stromami, alebo ju obrastajú popínavé rastliny. Na streche sa zvyknú hromadiť nánosy listov, ihličia a nafúkaných nečistôt. Tiež sa na nej môže hromadiť trus vtákov, ktorý veľmi ľahko môže poškodiť povrchový náter. Všetky veľké a hrubé nečistoty najprv odstráňte metličkou s jemnými štetinami a následne opláchnite vodou s čistiacim saponátom za pomoci navlhčenej handričky.

Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom

Aby ste zachovali kvalitu komponentov a stálosť farieb hliníkovej pergoly, vyhnite sa používaniu rozpúšťadiel a agresívnych čistiacich prostriedkov. Nevhodné sú rozpúšťadlá ako acetón a trichlóretylén. Nepoužívajte tiež vysokotlakové čističe, ktoré by mohli poškodiť jej konštrukciu.

Kontrolujte odkvapy

Tiež by ste mali pravidelne kontrolovať odkvapy, či nie sú upchaté. Najmä zvyšky rastlín, trusu, lístia a vetvičiek. Ak zistíte, že sú upchaté, jednoducho nánosy špiny odstráňte.

Nezabudnite ani na svetlá

Svetlá dotvárajú jedinečnú atmosféru letných večerov. Dôkladne ich vyčistite navlhčenou handrou. Samozrejme, dbajte na to, že sú práve zhasnuté.

Pre ešte viac typov ohľadom vašich záhradných pergol, markíz a zimných záhrad sledujte náš blog. V prípade nezodpovedaných otázok nás neváhajte kontaktovať.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka