Tipy, ako umyť žalúzie jednoducho a rýchlo

Žalúzie plnia viacero funkcií – cez deň umožňujú regulovať intenzitu slnečného svetla, v noci interiér zatemnia a podporia kvalitný spánok. Samozrejme, sú aj moderným dekoračným prvkom, ktorý dodá miestnosti štýl.

Napriek tomu, že nám dennodenne preukazujú svoje služby, umývanie žalúzií nepatrí k obľúbeným činnostiam. Avšak nemusí to tak byť. Stačí si osvojiť niekoľko jednoduchých pravidiel.

Tipy, ako vyčistiť žalúzie v interiéri 

Vnútorné žalúzie patria medzi najbežnejšie spôsoby tienenia v bytoch i rodinných domoch. Ak si na ich čistenie spomeniete až vtedy, keď je na nich hrubá vrstva prachu, ktorá sa nedá prehliadnuť, budete to mať o to zložitejšie. Na čo si dať pozor? 

Čím častejšie, tým lepšie 

Pokiaľ zaradíte čistenie žalúzií do harmonogramu veľkého upratovania raz do týždňa, oplatí sa vám to. Týmto jednoduchým krokom predídete tomu, aby sa na nich usadil prach, vznikli škvrny či pleseň. Zároveň sa vyhnete časovo náročnému umývaniu, pri ktorom býva nutné dať žalúzie z okna dolu a vyčistiť ich v teplej vode, napríklad vo vani. 

zdroj: http://www.istock.sk

Na vyčistenie stačí handrička a trochu trpezlivosti 

Ako vyčistiť žalúzie rýchlo, jednoducho a ľahko? Ak chcete, aby vám to zabralo čo najmenej času, robte to nasledovne  – žalúzie spustite smerom nadol do takej miery, aby sa lamely úplne neprekrývali a čistite ich zo strany na stranu, zhora nadol handričkou z mikrovlákna. Následne žalúzie pretočte opačne a postup zopakujte. V prípade viditeľných nečistôt použite navlhčenú handru. 

Pomôže aj čistič žalúzií 

Praktickými pomocníkmi pri umývaní žalúzií sú kefy na žalúzie zhotovené z plastu a plyšových vlákien. Taký 7-radový čistič žalúzií dokáže zbaviť prachu niekoľko lamiel naraz. Zvyčajne je vhodný na všetky typy žalúzií, takže sa nemusíte báť poškriabania. 

Dobrým pomocníkom je vysávač 

Ak hľadáte čo najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť žalúzie, stavte na vysávač. Použite nástavec určený na čalúnený nábytok a pustite sa do vysávania pri nízkom výkone. Tento postup zbaví lamely prachu. Avšak na prípadné škvrny, pleseň či mastnotu budete musieť použiť navlhčenú utierku.

Vonkajšie žalúzie: ako budú opäť čisté? 

Umývanie žalúzií, ktoré sú namontované zvonku, je podobné ako pri tých interiérových. Akurát je dostačujúce čistiť ich raz či dvakrát za rok, čiže sú takmer bezúdržbové. 

Ako na to? Najprv odstráňte hrubé nečistoty pomocou metličky alebo štetca s jemnými štetinami. Potom namočte handru do vody s jemným čistiacim prostriedkom a pustite sa do umývania – vonkajšie žalúzie podľa potreby sklopte alebo nakloňte tak, aby sa lamely neprekrývali. Postup zopakujte aspoň dva razy, aby vás výsledok nesklamal. Po odstránení fľakov žalúzie umyte čistou vodou a utrite do sucha.

Ak vás láka použiť nejaký agresívnejší preparát na čistenie žalúzií, radšej sa tomu vyhnite. Saponát na riad alebo mydlová voda sú k žalúziám šetrné a zároveň si poradia s väčšinou škvŕn. 

Majú vaše vnútorné alebo vonkajšie žalúzie už niečo za sebou? Vymeňte ich za nové, ktoré vám budú slúžiť dlhé roky a dotvoria interiér či celkový vzhľad domu. V prípade záujmu vám radi zodpovieme všetky otázky. Neváhajte nás kontaktovať telefonicky, alebo mailom. 

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka