Keď slnečné žiarenie nebýva vítané: Aké sú možnosti tienenia bytu, či domu?

Prirodzené svetlo nie je vždy lichotivé a žiadúce. Samozrejme, asi každý sa teší slnečným a presvetleným miestnosťiam, ale sú situácie, kedy by človek trochu tieňa uvítal. Obzvlášť v letných mesiacoch, kedy sú dni dlhé a už aj tak presvetlené miestnosti sa neustálym slnečným žiarením iba prehrievajú. Aké sú možnosti tienenia a kedy sa prikloniť k vnútornému, či vonkajšiemu tieneniu?

Najväčšiu tepelnú záťaž pre interiér predstavuje v lete slnečné žiarenie cez nezatienené okná. Priemerný tepelný zisk cez 1 meter štvorcový nezatieneného južne orientovaného okna môže byť až 500W pasívnej tepelnej energie. Zatienenie takého okna zníži pasívnu tepelnú energiu na 10 až 100W.  Všetko záleží od typu tienenia, ktoré zvolíte.

Pri projektovaní o dva kroky dopredu

Na tieniacu techniku je dobré myslieť už pri projektovaní stavby. Pri premyslených detailoch býva spravidla aj samotná inštalácia lacnejšia. Ak sa plánuje vonkajšia tieniaca technika, je dobré na ňu hneď na začiatku vytvoriť priestor. Najelegantnejším riešením sú podomietkové priestory vytvorené v okennom preklade. Ak daná stavba takýto prípravy nemá, je možné ísť cestou krycích plechov, no tie čiastočne znižujú svetelnosť okien. 

Rolety

Dnes sa myslí už takmer na všetko a tak sa aj stavby realizujú ako lego pre dospelých. Rovnako to je aj s roletami. Výrobcovia roliet ponúkajú také preklady, ktoré umožňujú inštaláciu vonkajšieho tienenia, čo najefektívnejšie a najkomfortnejšie. Takéto preklady možno osadiť, zamurovať a získať nosnosť a tepelnoizolačné vlastnosti, ako keby stavebník použil klasické nosné preklady. Ich výhodou je, že sa do nich môže tienenie namontovať hneď pri výstavbe, alebo kedykoľvek neskôr. Takýmto riešením sa zamedzí vzniku tepelných mostov.

Čo sa týka roliet, aj tu si klient môže vyberať hneď z niekoľkých druhov a typov.  

Screenové rolety

Ide o aktuálny trend modernej architektúry. Zvyknú sa nazývať aj ako fasádne clony, či markízy. Medzi ich najväčšie výhody jednoznačne patrí atraktívny vzhľad a ich minimalizmus, keďže stačí aj malá kazeta, ktorá má nižšie nároky na stavebnú pripravenosť. Fungujú na podobnom princípe ako interiérové rolety. Dlhodobo odolávajú UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

Predokenné rolety

Tieto rolety vďaka ich konštrukcii spĺňajú hneď dve funkcie. Sú účinným tienidlom a taktiež výborným tepelnoizolačným prvkom. V chladných mesiacoch bránia únikom tepla a taktiež dokážu znížiť hladinu hluku z okolia.

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie umožňujú plynulú reguláciu slnečného svetla aj vetrania. Majú pevnú odolnú konštrukciu s mechanizmom, ktorý je chránený pred poveternostnými vplyvmi. Jednotlivé lamely bývajú drevené alebo hliníkové. Tie hliníkové sú pevné, predstavujú dlhú životnosť a navyše dobre odrážajú svetlo, takže sú ideálnym riešením na reguláciu teploty v miestnosti. Nadšenci techniky si prídu na svoje, pretože v kombinácii s modernými systémami domácnosti je možné ich ovládať doslova od gauča, no takisto je možné ich nastaviť podľa toho, v akom sklone sú slnečné lúče počas dňa. Sú obľúbenou alternatívou z hľadiska pomeru cena výkon.

Terasa domu, záber na okno, na ktorom sú roztiahnuté vonkajšie žalúzie
Depositphotos.com

Okenice

Ide o najstaršiu formu tieniacej techniky. Aj okenice však prešli akýmsi vývojom a tak sú dnes preferované hliníkové oproti klasickým dreveným. Okenice nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Hliníkové sa navyše oproti dreveným, či plastovým ani nevysušujú, nedeformujú a hrdo odolávajú aj extrémnym výkyvom počasia. Takisto, ako pri žalúziách, je možné ich ovládať viacerými spôsobmi.

Slnolamy

Ide o pevne nainštalované tieniace plochy s fixnými, alebo naklápateľnými lamelami. Slnolamy tienia fasádu, zasklené plochy alebo aj terasu. Pri slnolamoch je dôležité ich navrhnúť tak, aby v lete tienili a v zime slnečné svetlo do interiéru vpúšťali. Ich rozmery sa určujú podľa dráhy slnka počas roka.

Vnútorné tienenie ako dizajnový prvok interiéru

Vnútorné tienenie nie je len tienením, ktoré má za úlohu brániť vstupu slnečného žiarenia, ale v prvom rade ide o jeden z dominantnejších dizajnových prvkov. Najväčšie výhody interiérového tienenia sú cenová dostupnosť a množstvo typov, materiálov i vzhľadov. Stačí si len vybrať riešenie, ktoré bude v konkrétnom priestore dizajnovo najideálnejšie.

Plisé

Plisé sú univerzálnou ochranou interiéru pred nežiadúcimi slnečnými lúčmi. Je možné ich ovládať rôznymi spôsobmi, či už motoricky, alebo retiazkou, profilom, šnúrkou, či držadlom. Je možné ich vyťahovať aj odspodu smerom hore. Vďaka svojej šikovnej variabilite tvarov, ovládaní a možností strešného vyhotovenia je tento typ tienenia vhodný na zatienenie zimných záhrad a svetlíkov. Pri tomto type tienenia je možné mať dve rolety v jednom mechanizme, pričom jedna roleta plní funkciu tienenia a druhá slúži na dostatok súkromia.

Závesy

Závesy môžu byť skutočnou dominantou interiéru. Efektívne a funkčne sa nimi dajú zatieniť veľké zasklené plochy.  Majú rôzne typy zatemnenia a transparentnosti v závislosti od toho, aké látky sa použijú. Montujú sa na nehlučný nosný vodiaci systém a ovládajú sa buď manuálne, alebo diaľkovo. Tento dizajnový prvok sa zvykne veľmi často kombinovať aj s ostatnými prvkami interiéru, čím sa vytvorí neobyčajný priestor, v ktorom sa budú ľudia cítiť komfortne a príjemne.

Okno so závesmi
freepik.com

Bambusové žalúzie

Aj bambusové žalúzie pôsobia na oknách elegantným dojmom. Ide o prírodný materiál, ktorý v interiéri navodzuje príjemnú atmosféru a pocit útulnosti. Odvďačia sa dlhou životnosťou, práve vďaka bambusovému drevu, ktoré je tvarovo stále a nemení svoje vlastnosti ani pod vplyvom slnka a tepla. Ich výhodou je to, že sa dajú tvarovať aj na netypické okenné otvory a napriek tomu ostáva v prijateľnej cenovej relácii. Ovládajú sa manuálne, motoricky, alebo pomocou paličky, či retiazky.

Pri výbere vhodnej tieniacej techniky je dôležité orientovať sa podľa priestoru a danej stavby. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ tienenia, či pôjdete cestou vonkajšej, alebo vnútornej techniky, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám pri výbere pomôžeme. Koniec-koncov výber vhodného tienenia je rozhodnutie na viac rokov, preto je úplne prirodzené obrátiť sa na odborníkov a nechať si čo najlepšie poradiť.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka