Garáž alebo prístrešok?

Rozhodujúcich faktorov pri výbere garáže alebo prístrešku je naozaj niekoľko. Každopádne nie je na škodu overiť si výhody a nevýhody v oboch prípadoch. Prístrešok chráni (nielen) auto pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, garáž (nielen) pred neoprávnenými osobami. Podľa čoho teda vyberať?

Rozdiely medzi garážou a prístreškom

Prístrešok sa od garáže líši takmer všetkým až na jednu vlastnosť – účelom oboch stavieb je chrániť motorové vozidlo. Pričom garáž predstavuje samostatnú budovu skonštruovanú na základoch a niekedy môže byť aj súčasťou domu, prístrešok je cenovo, ale aj časovo nenáročný typ stavby, ktorý však plní úlohu garáže len z časti.

Asi najväčším rozdielom je možnosť prispôsobenia teploty a vyššia ochrana (nielen) pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Väčšina garáží je vybavená prívodom elektriny či vody, vďaka čomu garáž mnohé domácnosti využívajú aj ako pivnicu či sklad. Niektorí malí podnikatelia využívajú garážové priestory napríklad na maloobchodný predaj – možnosti využitia garáže sú naozaj široké.

Vždy je všetko o vás – vašich pocitoch, bezpečnosti a komforte. Taktiež mnoho závisí aj od intervalu používania vozidla. Ak sa však neviete rozhodnúť, aký typ stavby by bol pre vás ten najvhodnejší, čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Hlavné výhody a nevýhody prístrešku

+ cenová dostupnosť

+ časová nenáročnosť

+ minimalistická rozloha

+ nenáročné vybavenie povolenia

+ ochrana proti UV žiareniu a krúpami

+ v prípade potreby rýchla a bezproblémová demontáž

+ jednoduchý prístup k vozidlu

+ v lete možnosť využitia ako altánok

– žiadna ochrana pred výtržnosťami

– nízka ochrana pred vetrom a mrazom

– drevené prístrešky si vyžadujú obzvlášť častú a dôkladnú starostlivosť

garaz stojaca pri dome

TOP výhody a nevýhody garáže

+ ochrana auta počas celého roka

+ ťažký prístup vlámania sa

+ garáž slúži vo väčšine prípadov aj ako dielňa

+ možnosť odloženia autodoplnkov (pneumatiky, autošampóny, náradie)

+ najmä naftové motory nemajú problém v zime so štartom

+ menšie riziko vybitia autobatérie v chladných mesiacoch

+ nastupujete do vopred vyhriateho vozidla

+ možnosť inštalovania klímy pre komfortnú jazdu v lete

– cenovo náročnejšia stavba

– nutnosť ventilácie a vykurovacieho systému

– väčšia rozloha

– bez izolovania vzniká korózia na vozidle pod vplyvom kondenzácie

– náročná na demontáž či presun

dreveny pristresok

Pre milovníkov áut

Rozhodne garáž. Mnoho moderných garáží dnes disponuje vykurovacím systémom, čo bezpochyby predlžuje životnosť a zachovalý stav automobilu. Má to však niekoľko pravidiel tak, aby bol účel využitia garáže naozaj efektívny.

Mnoho vodičov a majiteľov áut pozná škodlivé účinky posypovej soli na cestách počas zimného ročného obdobia. Počas jazdy sa soľ so snehom dostávajú do dezénu, odtiaľ putujú priamo na časť podblatníka a pôsobí naozaj nepriaznivo až zničujúco. Preto sa o svoje vozidlo starajte nielen v kvalitnej garáži, ale aj na cestách.

Celkovo sa garážované autá predávajú rýchlejšie a za drahšie. Garážované sú napríklad aj veterány, ktoré majú dnes obrovskú hodnotu – vďaka garáži. Zachovalý stav auta sa dnes pokladá za celkovú vizitku mnohých majiteľov áut.

Rada od nás pre vás

Nezabúdajte, že nedostatočné vetranie garáže zvyšuje vlhkosť vzduchu a tým následné korodovanie vozidla. Taktiež by ste nemali zabúdať ani na odtokové podlahové kanáliky v garáži, čo určite oceníte najmä v zimnom období, kedy vysoko agresívna cestná soľ nebude mať šancu vaše vozidlo akýmkoľvek spôsobom zničiť.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť

Nezabúdajte ani na samotnú garážovú bránu. Pre ešte väčšiu bezpečnosť sú na trhu dostupné aj garážové brány vybavené alarmom. Je preto namieste investovať do kvalitnej garážovej brány, čím sa zvýši nielen samotná bezpečnosť garáže, ale aj jej komfort a vzhľad.

Mnohí využívajú aj kombináciu garáže s prístreškom – garáž slúži na bezpečnosť a ochranu vozidla, prístrešok zasa na prípadné umývanie auta v akomkoľvek počasí. Taktiež je táto kombinácia vhodná aj pre vlastníkov áut a motoriek. 

Ako ste pri čítaní článku mohli zistiť, garáž v konečnom dôsledku predstavuje praktické riešenie. Tvorí tak súčasť mnohých domácností po celom svete.

Najčastejšie typy garážových brán

Kvalitná garážová brána neslúži výhradne na zvýšenie bezpečnosti, ale aj ako vynikajúci izolant tepla či hluku. Estetickosť a dizajn berte vždy do úvahy až na poslednom mieste – prvoradá je kvalita.

Sekcionálne garážové brány

Patria medzi najobľúbenejšie garážové brány, vďaka čomu sú dodávané s najširšou ponukou doplnkov. Systém torzných pružín zabezpečuje posúvanie brány po koľajniciach až po samotný strop garáže.

Taktiež sú dostupné aj sekcionálne brány v prevedení s otváraním do boku.

Výklopné garážové brány

Pokiaľ túžite po odolnej, ale zároveň tichej garážovej bráne, výklopná brána je pre vás ideálnym riešením. Výklopné brány nie sú vhodné pri inštalácii v blízkosti chodníka, pričom zaberajú veľa miesta.

Krídlové brány

Najvhodnejšie riešenie pri rekonštrukcii domu, ale aj obmedzenom vnútornom priestore, keďže sa otvárajú smerom von. Patria medzi spoľahlivé garážové brány s možnosťou zateplenia.

Ak si ani po prečítaní nášho článku nie ste celkom istí s vhodným výberom vašej garážovej brány, obráťte sa na odborníkov.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka