Aj plot a brána patria k rodinnému domu

Už dávno nejde len o bezpečnostný prvok. Plot i brána reprezentujú dom, ktorého sú súčasťou, preto by mali s ním ladiť a vytvárať jednotný a harmonický celok. Aj napriek tomu však musia spĺňať mnohé funkčné podmienky, ako je napríklad odolnosť proti vrtochom počasia. 

Plot a brána by mali rozvíjať architektonický štýl domu

Kritériá výberu

Kedysi sme vyberali ploty a brány podľa odolnosti, pretože najdôležitejšia bola bezpečnostná a ochranná funkcia. Dnes je najvýznamnejším kritériom vzhľad. Chceme, aby kopíroval a rozvíjal celkový štýl domu, pretože plot a brána sú jeho súčasťou. Berieme teda do úvahy napríklad farbu fasády, architektonický štýl alebo použité dekoratívne prvky (zábradlia, okenice a podobne). Je dôležité, aby všetko spolu ladilo. Plot a brána sú totiž to prvé, čo hostia uvidia. Majú reprezentatívnu funkciu, preto pri ich výbere zvažujeme viacero alternatív a vyberáme tak, aby sa výsledok čo najviac hodil k domu a rozvíjal jeho estetickú hodnotu.

Samozrejme, dôležité sú aj náklady. Pri mnohých je potrebné investovať do špecializovanej firmy, ktorá plot i bránu osadí. V niektorých prípadoch, ak je pán domu šikovný, zvládne oplotenie aj sám. Aj napriek tomu však odporúčame aspoň bránu nechať na odborníka.

Dôležité je zamyslieť sa aj nad tým, aké súkromie si chcete zachovať. Ak sa chcete úplne uzatvoriť pred svetom, ideálne je betónové oplotenie. Za domom alebo okolo záhrady je najpoužívanejšie pletivové oplotenie a od ulice dom krásne oddelí murované oplotenie s plotovými výplňami. Toto riešenie ponúka veľké množstvo dizajnových možností. Ak ste fanúšikom modernejšieho vzhľadu plota a brány, ideálne sú lamelové oplotenia, kde si môžete skorigovať ich priehľadnosť. Obľúbené sú aj latkové ploty a čoraz viac je uprednostňované ich horizontálne vyhotovenie.

Vedeli ste, že…

… z toho istého materiálu môžete mať rôzne ploty?

Lamely môžete usporiadať tak, aby bol plot úplne nepriehľadný alebo, naopak, s väčšou medzerou môže byť aj priehľadný. Je to len a len na vás. Efektne pôsobí aj jednoduché latkové oplotenie, priehľadné či nepriehľadné, horizontálne či vertikálne. Rozhodnete sa vy.

Aký plot sa hodí k vášmu domu?

Kedysi dávno mal plot čisto praktickú úlohu. Chránil stavbu alebo pozemok a zabraňoval voľnému pohybu. Dnes už nie je v popredí jeho bezpečnostná úloha, aj keď ani tá nie je zanedbateľná, no skôr ide o spôsob, ako si ochrániť vlastné súkromie a skryť sa pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Na výber je veľké množstvo plotov a každý sa hodí k inému domu a má iné vlastnosti. Výber plota treba dobre zvážiť, pretože sa stane súčasťou vášho domova na veľa rokov.

Aký druh plota si vybrať?

Ak máte radi prírodný vzhľad, určite vás očarí drevený plot. Myslite však na to, že ak má odolávať počasiu, je potrebné sa oň pravidelne starať. Ak chcete plot bez akejkoľvek údržby, hliníkový je pre vás ten pravý. Nehrdzavie, nevyžaduje žiadnu starostlivosť a je aj cenovo dostupný. Podobne ako oceľový plot. Odporúčame však pozinkovaný povrch, aby ste sa vyhli korózii. Ľahko udržiavateľný je i plastový plot. Má však aj mnohé nevýhody. Nepatrí k tým najbezpečnejším, lebo sa dá jednoducho poškodiť, ale na druhej strane sa ľahko čistí, neprekáža mu vlhké počasie a má relatívne dlhú životnosť. Najodolnejšie sú určite betónové ploty. Zabezpečujú úplné súkromie, dokonca tlmia aj zvuky z ulice. Ešte stále sa využíva i pletivové oplotenie. Takýto plot je nenáročný na údržbu, ale odporúčame ho skombinovať so živým plotom. Tu však treba rátať s tým, že živý plot dorastá do potrebnej výšky aj niekoľko rokov a pravidelne ho treba strihať.

Na trhu je veľmi veľa plotov z rôznych materiálov, napríklad:

 • drevené,
 • kovové,
 • plastové,
 • betónové,
 • pletivové,
 • murované,
 • živé.

Určite si nájdete taký, ktorý ulahodí vášmu vkusu i požiadavkám.

Vedeli ste, že…

… sú aj riešenia, ktoré kombinujú viacero materiálov?

Určite však kombinácie nepreháňajte. Niekedy je menej viac, a netýka sa to len vzhľadu, ale aj údržby. Každý materiál si vyžaduje osobitú starostlivosť.

Ako vybrať tú správnu bránu

Brána je vstupným bodom do vášho domu. Uzatvára a chráni priestor, ale tiež musí byť funkčná. Niekto má rád modernejšie riešenia, iní ostávajú verní starej dobrej klasike. Najčastejšie sa zákazníci rozhodujú medzi krídlovými a posuvnými bránami.

Brána je súčasťou vášho domu a má reprezentatívnu úlohu. Prvý dojem urobíte len raz.

Krídlová alebo posuvná brána?

Krídlová brána sa otvára dovnútra, smerom na pozemok. Skladá sa z jedného veľkého alebo z dvoch menších krídel. Môže byť elektrická alebo sa otvárať ručne. Ak je na elektrický pohon, mnohokrát je jej súčasťou fotobunka. Zabezpečí zastavenie brány pred prekážkou a jej ovládanie je tak nielen jednoduché, ale aj bezpečné.

Posuvná brána je v súčasnosti veľmi obľúbená, pretože nevyžaduje veľa priestoru na otváranie. Zasúva sa za plot. Je to minimalistické a funkčné riešenie. Existuje viacero vyhotovení. Môže byť samonosná, závesná alebo koľajová. Samonosné brány sú najpoužívanejšie, pretože nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Na rozdiel od koľajových brán však potrebujú priestor na odsunutie. Najvyužívanejšia je závesná posuvná brána.

Dajte nám vedieť, aká brána reprezentuje vás.

Kontaktujte nás

Sunmont
 • Prevádzka
 • Za dráhou 21
 • 902 01 Pezinok
 • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka