Ako sa starať o okná v zime

Zima je pre okná a okenné systémy záťažovou skúškou. Musia odolať nízkym teplotám, dažďu i snehu. Na zimu by ste ich mali dôkladne pripraviť a veríme, že ste tak aj urobili. V starostlivosti však určite nepoľavujte ani počas najchladnejších dní, ak nechcete riešiť také problémy, ako je voda na okennom parapete, pleseň v okolí rámov alebo hrdza na pántoch. 

Neničte si okná ich nesprávnym používaním. Máme pre vás pár tipov, ako zabezpečiť čo najlepšiu starostlivosť.  

Správne umytie okien

Ešte predtým, než teploty naozaj klesnú, je potrebné okná umyť. Tento krok už máte za sebou, ale skontrolujme si, či to robíte správne. 

Umyli ste okná dôkladne? 

Umývame nielen sklá, ale aj rámy. Práve na tie nikdy nezabudnite. A pozornosť určite venujte aj kovaniu a odtokovým kanálikom. V nich sa hromadia nečistoty a voda potom nemá odkiaľ odtekať. V dôsledku toho sa hromadí v ráme. A problém je na svete. 

Nevynechali ste hornú časť okenného krídla? 

Je to miesto, na ktoré často zabúdame. Ak je to aj váš prípad, bude pre vás obrovským prekvapením, koľko nečistoty a prachu sa tu nahromadilo. Všetky tieto nečistoty zabraňujú oknu, aby sa správne zavrelo, a tiež môžu negatívne ovplyvňovať životnosť kovania okien.

Utierate denne vodu nahromadenú pod oknom? 

Ak vám pod oknom alebo na okne vzniká kondenzát, naozaj ich dosucha utierajte každý jeden deň. Inak sa začnú  tvoriť plesne. Ak už však tento problém máte, je načase ho odstrániť. Použite prípravok na to určený. Postupujte podľa návodu na obale. Dávajte pozor na pánty a celoobvodové kovania. Niektoré čistiace prostriedky na tieto plochy nie sú vhodné, a môžu ich dokonca aj poškodiť.

Pravidelne vetrajte

Vetrať by ste mali krátko a intenzívne. A hlavne pravidelne. Častým a intenzívnym vetraním docielite výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý a čistý.

Než začnete vetrať ostošesť, nezabudnite stlmiť vykurovanie. Ušetríte financie, ktoré by v podstate vyleteli von oknom, ale aj vetranie urýchlite. Keď pozatvárate všetky okná, pokojne si zakúrte.

Zimná krajina videná cez mokré a zasnežené sklenené okno.
Takto by vaše okno rozhodne vyzerať nemalo

Vedeli ste, že…

… vetraním môžete zabrániť roseniu okien?  

Vždy, keď vetráte, znížite rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou vzduchu. Vlhký teplý vzduch odíde z miestnosti. Tým sa zníži teplota i vzdušná vlhkosť a okná sa prestanú rosiť.

To, že málo vetráte, spoznáte vďaka kondenzovanej pare na parapete a na oknách. Jednoducho povedané, ak sa vám okná rosia, vetrajte častejšie. Žiadna mikroventilácia to za vás v zime neurobí. Ani dlhé a priebežné vetranie s týmto problémom nepomôže. Ochladí síce interiér, ale vzduch ostáva v miestnosti stále ten istý.  Čo teda robiť?  Vetrajte viackrát denne, krátko, ale intenzívne. Otvorte všetky okná, spravte trošku prievan. 

Myslite na vonkajšie tienenie

Ak nemáte vonkajšie tienenie, určite nad ním tento rok pouvažujte. Dokáže naozaj efektívne chrániť okná. Aj dodatočne nainštalované vonkajšie žalúzie zvýšia tepelnú izoláciu okien, obmedzia tvorbu pary a navyše ochránia samotné okno pred snehom a ľadom.

Vonkajšie žalúzie i rolety sú vyrobené z takých kvalitných materiálov, že ľahko odolajú aj nízkym teplotám uprostred zimy. Efektívne tak chránia vaše okná pred námrazou, a tým tiež znižujú náklady na vykurovanie.

Vedeli ste, že…

… vonkajšie tienenie má v zime ešte väčšie výhody ako v lete?

Keď sa hovorí o vonkajšom tienení, žalúziách a roletách, automaticky myslíme na leto a veľké horúčavy. Avšak v zime ich oceníme ešte viac. Izolujú okná, čím ich chránia. Zabraňujú nechcenému úniku tepla, a tým chránia zas vašu peňaženku. Dôkladne nainštalované vonkajšie tienenie môže znížiť náklady na teplo v zime až o 30 %. A to už je teda niečo! Okrem toho, vonkajšie tienenie vytvára vo vašom domove nehlučnú a príjemnú atmosféru.

Kvety kreslené mrazom na zamrznutom okne uprostred zimy
Vonkajšie tienenie chráni vaše okno aj pred mrazom

Aj o vonkajšie tienenie je potrebné dôkladne sa starať, rovnako ako o okná, ale starostlivosť nie je vôbec komplikovaná. Vonkajšie rolety i žalúzie sú vyrobené z odolných materiálov, a odolávajú tak nástrahám počasia rovnako dobre v lete i v zime. Pravidelne ich však zbavujte snehu, ak vás zastihla snehová nádielka. Stačí oprášiť kefkou. Kompletné čistenie si nechajte až na jarné mesiace. Vonkajšie tienenie však pravidelne kontrolujte. Hlavne na kuchynských oknách. Tu môžu žalúzie v zime aj zamrznúť, lebo pri vetraní vychádza z miestnosti veľa teplého vzduchu a ten v chladnom počasí rýchlo namrzne.

Vedeli ste, že…

… vonkajšie lamely žalúzií môžu k sebe v zime primrznúť?

To je azda jediný problém, s ktorým sa počas zimy môžete stretnúť. Všetko sa však dá vyriešiť. V prvom rade, lamely netrhajte od seba násilím. Ani ich nepolievajte vlažnou vodou. Proste ich nechajte tak, nevyťahujte, nezaťahujte ani s nimi nič nerobte. Pominie mráz, pominie aj váš problém. Najlepšie, čo môžete urobiť, je nechať vonkajšie tienenie pri mínusových teplotách v rovnakej polohe. Je to účinné preventívne opatrenie. Ak predsa len roletami manipulovať potrebujete, pokiaľ sú len ľahko namrznuté, opatrne dajte námrazu dole. 

Dospeli ste k názoru, že vaše okná už majú väčšinu života za sebou a uvažujete nad novými? Prezrite si našu ponuku a kontaktujte nás. Určite vám poradíme aj to, ako sa o nové okná starať, aby ako nové slúžili ešte veľmi dlho. Rovnako pre vás zabezpečíme tú najkvalitnejšiu tieniacu techniku.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka