Ako sa starať o žalúzie

Aj vám behá mráz po chrbte, keď príde čas na jarné upratovanie a musíte umývať okná a čistiť žalúzie? Tak práve starostlivosť o žalúzie nemusí byť vôbec komplikovaná. Máme pre vás pár tipov, ako postupovať.

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie z voľne visiacich látkových lamiel zavesených v hornej časti okna sú vhodné na balkónové zostavy, ktoré v sebe kombinujú okná aj dvere, prípadne na veľké francúzske okná. Slúžia ako clona pred slnečnými lúčmi a svojím výzorom sú obľúbené aj v kancelárskych priestoroch. Majú jednoduchý elegantný výzor a ľahko sa udržiavajú v čistote a zbavujú prachu.

Vertikálne žalúzie môžete povysávať ručným vysávačom alebo utrieť suchou handrou. Kúpiť si môžete aj špeciálnu kefu na žalúzie s polyesterovými vláknami, na ktoré sa prirodzene usadzuje prach a nečistoty. Žalúzie môžete utrieť i navlhčenou handrou z netkaného vlákna a na čistenie použiť neagresívny roztok saponátu na riad.

Vedeli ste, že…

… vertikálne žalúzie si môžete dať vyčistiť aj profesionálom?

Pri väčšom znečistení sa môžete obrátiť na profesionálov, ktorí dokážu zaistiť špecializované čistenie vertikálnych žalúzií. Lamely žalúzií nielen vyčistia a osušia, ale ich aj naimpregnujú, a ochránia tak pred ďalším znečistením.

Vertikálne žalúzie v jedálni
Vertikálne žalúzie si môžete nechať vyčistiť aj profesionálom

Horizontálne žalúzie

Vnútorné horizontálne žalúzie sú účinným spôsobom tienenia. Pohodlne regulujú svetlo, majú priaznivú cenu, sú použiteľné vo všetkých typoch okien a ľahko sa udržiavajú v čistote. Aj preto sú v praxi najčastejšie používaným typom žalúzií.

Horizontálne žalúzie sú obľúbené hlavne pre svoju nenáročnú údržbu. Lamely stačí pravidelne čistiť od prachu. Môžete ich utrieť pomocou handry, prachovky alebo ich jednoducho povysávať. Lamely pretočíme a celý proces opakujeme, aby boli očistené z viacerých strán. Pri horizontálnych žalúziách si však dávajte pozor, aby ste na ne veľmi netlačili a nepolámali ich.

Vedeli ste, že…

… horizontálne žalúzie môžete opatrne očistiť lamelu po lamele alebo aj viac lamiel naraz?

Pri vertikálnych žalúziách si však dávajte pozor, aby ste čistili jednu lamelu po druhej. Raz za čas nezabudnite skontrolovať aj stav silonov či krytiek.

Horizontálne žalúzie v dome
Horizontálne žalúzie sa udržiavajú v čistote veľmi jednoducho

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie majú moderný vzhľad, poskytujú dokonalé dovretie lamiel, a tým aj maximálne tienenie. Regulujú množstvo svetla aj teplotu v miestnosti. Môžete nimi zatieniť i veľké plochy, ale stále sú nenáročné na udržiavanie. Jednoduchým spôsobom sa v čistote dajú udržiavať aj vonkajšie žalúzie. Tie by sa mali čistiť pravidelne. Najlepšie je ich čistiť na jar a na jeseň. V prípade zvýšenej prašnosti, napríklad ak bývate pri ceste alebo počas peľovej sezóny, ich, samozrejme, môžete čistiť podľa potreby aj častejšie. Vonkajšie žalúzie najprv povysávajte od prachu a nečistoty, potom ich sklopte a môžete ich umyť miernym prúdom vody.

Biele vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie dostávajú zabrať viac ako tie vnútorné

Tipy a triky, ako sa starať o vnútorné žalúzie

Čistenie žalúzií nemajú gazdinky rady, ale na trhu je už pár pomôcok, ktoré im môžu túto činnosť naozaj uľahčiť. Nech už máte doma akékoľvek vnútorné žalúzie, či už hliníkové drevené, látkové, vertikálne, alebo horizontálne, prach a špina sa na nich, samozrejme, usádzajú. Na začiatku je najlepšie opýtať sa výrobcu, ako sa o žalúzie starať, a potom vám môže pomôcť niekoľko praktických pomocníkov.

Prachu zo žalúzií vás jednoducho zbaví vysávač. Nastavte ho však na nízky výkon. Použite nadstavec na čalúnený nábytok a povysávajte. Vysávanie vás však nezbaví mastnoty a škvŕn, ktoré predovšetkým v kuchyni na žalúziách môžete mať. Lamely môžete očistiť vlhkou handričkou. Je to však veľmi zdĺhavé. Dnes však existujú praktické prachovky vyvinuté na čistenie žalúzií. Majú na to špeciálne prispôsobený tvar.

Tvár za žalúziami
Čistenie žalúzií môže byť celkom jednoduché

Vedeli, ste že…

… ak máte vertikálne látkové žalúzie, môžete ich dokonca aj osprchovať alebo okúpať?

Postupujte však veľmi opatrne. Použite vlažnú vodu a jemný prací prostriedok. Žalúzie v žiadnom prípade nežmýkajte ani nedrhnite. Jednoducho ich len osprchujte vlažným prúdom vody a nechajte vyschnúť. Ak však máte hliníkové žalúzie, do vody určite nepatria.

Tipy a triky, ako sa starať o vonkajšie žalúzie

Samozrejme, vonkajšie žalúzie musia odolávať vrtochom počasia a sú aj viac vystavené prachu a nečistotám ako tie vnútorné. Preto by ste si mali dať pozor na niektoré záležitosti. Základom je výber kvalitného výrobku. S nami určite neurobíte krok vedľa.

A ako sa ďalej starať o vonkajšie žalúzie? 

Často sa stáva, že exteriérové žalúzie máme spustené do určitej výšky a len naklápame lamely podľa smeru slnka. Toto nie je úplne vhodné, pretože pokiaľ nebudete vonkajšie žalúzie pravidelne vyťahovať a sťahovať, môže dôjsť k zasekávaniu. Aspoň dvakrát do mesiaca by ste určite mali skontrolovať, či všetko funguje tak, ako má, a žalúzie vytiahnuť a zase stiahnuť. Je to potrebné robiť aj preto, lebo vo vodiacich lištách si môže nájsť úkryt hmyz. Rôzne pavúčiky, často lienky, a dokonca aj slimáky vo vodiacich lištách môžu spôsobiť zaseknutie celých žalúzií, ale aj iné problémy. Pravidelne by ste tieto miesta mali teda čistiť a v extrémnych prípadoch sa poradiť napríklad s odborníkom na dezinsekciu. Takisto si dajte pozor aj na popínavé rastliny. Ak ich doma pestujete, v žiadnom prípade nedovoľte, aby zarástli až do žalúzií. Ak sa dostanú do vodiacich líšt, môžu sa napliesť na lamely, a brániť tak v  plynulom pohybe žalúzií.

A v prípade, že niečo nefunguje tak, ako má, obráťte sa na odborníkov. Aj my vám ochotne poradíme.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka