Zimná údržba garážových brán

Vybrali ste si garážovú bránu, na ktorú ste právom hrdí pre jej kvalitu, bezpečnosť aj vzhľad. Určite preto chcete, aby fungovala dokonale aj počas zimných mesiacov. Máme pre vás pár tipov, ako docieliť, aby aj napriek zimným ránam bola stále ako nová.

Skontrolujte garážovú bránu ešte pred zimou

Základom je, samozrejme, výber kvalitnej garážovej brány. Mnohé garážové brány, elegantné i moderné, sekcionálne, výklopné, rolovacie i posuvné, nájdete v našej ponuke.

Do kvality sa oplatí investovať, pretože  v spojení s dobrou starostlivosťou z vašej strany vám zaručí bezproblémový chod garážovej brány ešte veľa zím. Pri dobrom servise sa budete tešiť z vašej garážovej brány aj niekoľko desiatok rokov.

Či už je to brána sekcionálna, alebo rolovacia, ešte pred zimou ju poriadne skontrolujte. Vyčistite vodiace lišty, skontrolujte funkčnosť všetkých mechanických častí, namažte ich a pozornosť venujte aj tesneniu. Riaďte sa však inštrukciami od dodávateľa. Tak si budete istí, že robíte všetko správne.

Čo robiť, keď teploty klesnú pod nulu

Pohon garážovej brány je odolný aj proti nízkym teplotám. Aj keď v garáži nekúrite a nemáte ju napríklad ani zateplenú, nemusíte sa o samotný pohon garážovej brány báť.

Odporúčame však diaľkový ovládač k bráne nenechávať v zaparkovanom aute. Batérie v ňom nie sú odolné proti mínusovým teplotám. Inak by ste s bránou ani počas zimy problémy nemali mať. Môže sa však stať, že tesnenie okolo garážovej brány vplyvom nízkej teploty stuhne. Garážové dvere sa preto pohybujú pomalšie. Odporúčame však v tomto prípade nič nerobiť. Ide o prechodný a celkom bežný jav.

Odstraňujte cencúle, sneh a ľad

Počas zimy dávajte pozor na cencúle. Nedovoľte, aby sa vytvorili na vašej bráne, a čo najskôr ich odstráňte. Kontrolujte aj to, či sa vo vodiacich lištách neusadila voda, nánosy špiny, listy a čokoľvek iné, a dôkladne odhŕňajte sneh z priestoru brány.

Garažová brána v zime so snehom
Pozor na nánosy snehu a cencúle

Pravidelné mazanie garážovej brány je základ

Na garážových bránach sa nachádzajú mnohé ložiská, kladky, pánty či klzné spoje. Sú oceľové a môže medzi nimi dochádzať k treniu. Aby ste tomu zabránili, mali by ste takúto súčiastku brány pravidelne mazať.

Odporúčame mazivá na báze silikónu. Vyhnite sa tuhým mazivám, vazelíne a podobne. Bránu môžu znečistiť. Pravidelným mazaním môžete predĺžiť bezproblémový chod vašej brány. Bude sa otvárať aj po zime ticho a plynule. Ak však máte pocit, že brána sa správa inak, ako keď bola nová, zasekáva sa alebo vydáva zvláštne zvuky, zavolajte nám. Radi vám poradíme.

Vždy v prípade problémov kontaktujte predajcu, od ktorého ste bránu kúpili, predovšetkým vtedy, ak je váš výrobok ešte v záruke.

Vedeli ste, že…

… sekcionálne brány patria k tým najobľúbenejším? 

So sekcionálnou bránou nebudete mať problémy ani v zime. Naše brány spoľahlivo fungujú počas celého roka.

Dávajte pozor na vlhkosť

V garáži by ste mali vždy udržiavať poriadok. Okrem estetickej funkcie organizovaného priestoru v garáži si tak ľahšie všimnete napríklad vlhké steny.

Nadmerná vlhkosť v garáži môže byť potenciálnym problémom. Auto zhrdzavie, na stenách sa vytvoria plesne a vysokou vlhkosťou môže byť ohrozená aj garážová brána. Preto auto pred zaparkovaním v garáži dôkladne očistite. Zbavte ho všetkých nánosov snehu. Pravidelne vetrajte, znovu je lepšie vetrať krátko a intenzívne. Ak neviete, ako na to, prečítajte si náš ďalší príspevok.

Vedeli ste, že…

… ak podceníte zimnú údržbu, môže sa brána zaseknúť?

Okrem mechanickej prekážky vo vodiacich lištách môže bránu zaseknúť aj nahromadená špina a vlhkosť, ktorá v mínusových teplotách jednoducho zamrzne. Nepriechodná lišta bránu zablokuje. Skúste preto lištu vyčistiť a premazať. Nahromadením vlhkosti však môže začať korodovať aj mechanizmus automatickej brány. Jeho opravu by ste však vždy mali nechať na odborníka. Vo vašich rukách je však kvalitná zimná údržba.

Chcete novú garážovú bránu? Je na to ideálny čas

Garážovú bránu je možné pokojne inštalovať aj v zime. Montáži brány totiž nebránia ani nízke teploty. Ak však plánujete aj menšie stavebné úpravy, ktoré si vyžadujú betónovanie, lakovanie alebo natieranie fasády, radšej počkajte až do jari.

Samotná montáž rolovacej brány je však veľmi jednoduchá. Viac času zaberie jej výber a listovanie v katalógoch. Rolovacie brány nezaberajú v garáži takmer žiadne miesto. Sú teda priestorovo úsporné a úzka konštrukcia umožňuje montáž aj vo veľmi tesných priestorových podmienkach.

Garážová brána v zime bez snehu
O garážovú bránu je dôležité starať sa aj v zime

Garážovej bráne by ste mali v zime venovať veľkú pozornosť

Predovšetkým sa zamerajte na vodiace lišty a tesnenie. Tomu môžu škodiť nízke teploty, pred ktorými ho môžeme ochrániť použitím vhodného ochranného prípravku. Celý mechanizmus garážovej brány udržiavajte v čistote. Nielen mechanické nečistoty vedia narobiť problémy. Nebezpečná môže byť aj vlhkosť. Niektoré časti garážovej brány preto môžete postriekať i silikónovým olejom. Bude sa tak ľahko a takmer nehlučne otvárať aj zatvárať.

Presné pravidlá údržby si však radšej overte u svojho predajcu.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka