Pergola, markíza či slnečník?

Ochrana pred slnečným žiarením je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Slnečné lúče totiž môžu byť naozaj nebezpečné. Preto je dôležité nájsť vhodné riešenie, ktoré vám pri pobyte pod holým nebom zabezpečí nielen ochranu pred slnkom, ale aj vytvorí príjemné prostredie na oddych. Pergoly, markízy či slnečníky prinášajú širokú paletu výhod. Výber správneho riešenia však závisí od vašich individuálnych potrieb a preferencií.

Pergola

Pergola vytvára tieň, ktorý zabraňuje prenikaniu intenzívneho slnečného žiarenia. Vertikálne stĺpy a horizontálne nosné prvky vytvárajú otvorený rám alebo mriežku, ktorú môžete umiestniť nad vašu terasu, záhradu alebo iný vonkajší priestor. Poskytne vám príjemný tieň. Užijete si tak pobyt vonku aj počas horúcich letných dní.

Pergoly sú často vyrobené z dreva, kovu alebo kompozitných materiálov. Môžu byť navrhnuté v rôznych štýloch a tvaroch. Prispôsobia sa architektúre domu a vášmu jedinečnému vkusu. Môžete ich skrášliť závesmi, rôznymi svetelnými prvkami alebo doladiť záhradným nábytkom. Vytvoríte si tak príjemný a súkromný priestor na posedenie a relaxáciu.

Pergola pri dome zariadená záhradným nábytkom a osvetlená svetelnými prvkami.
Pergola je krásnym doplnkom architektúry vášho domu

Viete, že…

… pergoly majú svoje korene už v starovekých civilizáciách? 

Už Babylončania, starovekí Gréci a Rimania používali v záhradách pergoly. V starovekom Ríme boli pergoly často zdobené rastlinami a kvetinami. Dodnes sú populárne pre svoju schopnosť vytvárať útulný vonkajší priestor pre oddych a relaxáciu.

Markíza

Markíza je prenosná alebo pevná konštrukcia vybavená plátnom alebo iným materiálom, ktorý poskytuje ochranu pred slnkom. Markízy sú bežne umiestnené nad oknami, terasami alebo vstupnými dverami a môžu sa ovládať manuálne alebo motoricky.

Markízy ponúkajú vysokú úroveň ochrany pred slnečným žiarením. Blokujú väčšinu slnečného svetla a zabraňujú prenikaniu intenzívneho slnečného žiarenia do vnútorných priestorov domu. Minimalizujú prehrievanie a zároveň chránia pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Často sú vyrobené z vodoodolného materiálu, ktorý poskytuje ochranu aj pred dažďom. To umožňuje ich využitie aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Okrem toho vytvárajú ochrannú bariéru i pred vetrom.  Markízy pridávajú exteriéru aj estetickú hodnotu. Vďaka rôznym štýlom a vyhotoveniam sa môžu zhodovať s architektúrou akejkoľvek budovy.

Markíza pri dome nad oknom
Markíza vás ochráni pred slnkom, dažďom aj vetrom

Viete, že…

… markízy často prispievali k estetickému vzhľadu ulíc stredovekej Európy?

Obchodníci a remeselníci umiestňovali markízy nad svoje obchody a dielne, aby chránili svoje výrobky pred slnkom a nepriaznivým počasím. Taktiež boli často zdobené rôznymi vzormi, čo prispievalo k jedinečnému vzhľadu ulíc.

Slnečník

Slnečník je prenosná konštrukcia, ktorá poskytuje ochranu pred slnkom. Stačí ho umiestniť do vhodnej základne alebo pripevniť na existujúcu štruktúru. Môžete si nastaviť výšku a polohu podľa smeru slnka. Zabezpečíte si tak optimálnu ochranu.

Slnečníky účinne chránia pred priamym slnečným žiarením. Blokujú väčšinu slnečného svetla a vytvárajú tieň. Niektoré slnečníky majú vodoodolné plátno. Dokážu tak odolávať aj dažďu. Sú dostupné v rôznych tvaroch, farbách a dizajnoch.

Vďaka slnečníku môžete mať pocit dovolenky aj v záhrade

Viete, že…

… slnečníky boli v minulosti vyrobené z naozaj luxusných materiálov?

V starovekom Egypte boli slnečníky vyrobené z exotických materiálov, ako boli palmové listy alebo ľanové plátno. V 16. storočí sa slnečníky stali populárnymi aj v Európe, najmä v talianskych mestečkách. V tom období boli vyrobené z hodvábu a iných luxusných materiálov, čo ich robilo symbolom bohatstva a prestíže.

Ako sa rozhodnúť

Ak potrebujete trvalú štruktúru, ktorá poskytne stabilnú ochranu, pergola je ideálna . Ak hľadáte flexibilnú ochranu pred slnkom pri oknách alebo terase, markíza je vhodnejšia. Slnečník sa dá jednoducho prenášať, čo je užitočné pri rôznych vonkajších aktivitách.

Skontrolujte stavebné obmedzenia vášho domu alebo budovy. Pergoly môžu vyžadovať aj stavebné povolenie, čo môže byť problematické. Markízy sú menej invazívne a ľahšie sa inštalujú. Slnečník nevyžaduje žiadne stavebné úpravy.

Zvážte, aký štýl a vzhľad chcete dosiahnuť. Pergoly i markízy môžu byť elegantné, ale aj minimalistické, moderné či industriálne. Slnečníky sú hlavne jednoduché a praktické.

Porovnajte aj ceny a náklady. Pergoly môžu byť nákladné, keďže ide o trvalé riešenie. Markízy majú rôzne cenové kategórie v závislosti od veľkosti, kvality a funkcií. Slnečníky sú zvyčajne najekonomickejšou voľbou.

Vyberte si však tú možnosť, ktorá bude najlepšie ladiť s vaším osobným štýlom a architektúrou domu. A ak je to pergola či markíza, určite sa obráťte na nás.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka