Žalúzie alebo klimatizácia?

Teploty v letných mesiacoch neustále stúpajú. Klimatizácia sa stala bežným riešením v mnohých domácnostiach. Existuje však aj alternatívne riešenie. Tieniace techniky pohodlne konkurujú klimatizácii. Hoci vám môžeme ponúknuť ucelený prehľad o výhodách a nevýhodách oboch riešení, konečné rozhodnutie je len na vás. Nezabúdajte však na to, že tieniace techniky, napríklad žalúzie, udržujú nielen príjemnú teplotu, ale aj estetickú hodnotu vášho domova.

Výhody a nevýhody žalúzií: Prečo by ste mali zvážiť túto tieniacu techniku?

Žalúzie sú jednou z najbežnejších tieniacich techník. Účinne udržiavajú príjemnú teplotu a chránia nás pred slnečným žiarením. Majú množstvo výhod. Sú veľmi účinné pri udržiavaní vnútornej teploty. Keď žalúzie zatvoríme, zablokujeme slnečné žiarenie a teplo, ktoré prechádza oknom dnu. Vnútri našich domovov sa tak udržuje nižšia teplota. Tiež môžu redukovať svetlo, čo je veľmi užitočné v tých miestnostiach, kde je potrebná nad ním dobrá kontrola, či už sú to spálne, alebo pracovne. Napokon, žalúzie pridávajú aj na estetickej hodnote našich domovov. Sú k dispozícii v rôznych farbách a štýloch, takže každý si môže vybrať tie, ktoré sa mu najviac hodia.

Ruka a vnútorné žalúzie, cez ktoré presvitá slnko
Žalúzie sú efektívnym spôsobom, ako nepustiť slnko dnu

Viete, že…

… prvé žalúzie boli vynájdené už v starovekom Egypte?

Už vtedy Egypťanov chránili pred slnečným žiarením. Boli vyrobené z trstinových kobercov a ovládali  sa ručne pomocou lanka a roľničky.

Dnes, samozrejme, existujú oveľa sofistikovanejšie žalúzie ako kedysi. Vonkajšie žalúzie sa umiestňujú na vonkajšej strane okna. Slúžia na ochranu pred slnečným žiarením a teplom. Môžu byť vyrobené z hliníka alebo dreva. Regulujeme nimi množstvo tepla i svetla. Chránia interiér pred vetrom, dažďom, ale dodávajú nám aj pocit súkromia. Na druhej strane, vnútorné žalúzie na vnútornej strane okna slúžia na reguláciu svetla a tiež vytvárajú pocit súkromia v miestnosti. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako je drevo, kov a plast. Ovládame ich manuálne, vypínačom alebo ovládačom. Sú populárne vďaka svojej estetickosti. Máme ich pre vás v mnohých farbách a vzoroch, aby sa čo najviac prispôsobili vášmu interiéru.

Kytička narcisov položená pri okne s vnútornými žalúziami.
Vnútorné žalúzie je možné použiť do všetkých typov okien

Výhody a nevýhody klimatizácie: Prečo je táto tieniaca technika taká kontroverzná?

Klimatizácia je ďalšou možnosťou, ako udržiavať príjemnú teplotu vnútri našich domovov, ale napríklad aj kancelárií a obchodných priestorov. Jednou z jej najväčších výhod je rýchle ochladenie miestnosti. To je užitočné hlavne počas extrémne horúcich letných dní. Zabezpečuje konštantnú teplotu v našich domovoch. Na druhej strane však klimatizácia môže byť pomerne nákladná na prevádzku. Môže mať aj potenciálne negatívne účinky na životné prostredie. Veľa sa hovorí o klimatizácii v spojitosti so zvyšovaním emisií skleníkových plynov, ale aj s globálnym otepľovaním. Ak si klimatizáciu nevyberiete správne, môže byť i hlučná. Ak sa o ňu správne nestaráte, môže byť dokonca nebezpečná pre vaše zdravie. V konečnom dôsledku, niektoré osoby sú na klimatizáciu citlivé a môže pochádzať aj od toho najlepšieho výrobcu, jednoducho im spôsobuje zdravotné ťažkosti, ako sú napríklad suché oči, bolesti hlavy alebo prechladnutie. Preto si veľmi dobre premyslite, či je klimatizácia tou najvhodnejšou voľbou.

Viete, že…

… prvé zariadenie, ktoré malo regulovať teplotu v miestnosti, využívalo ľad?

Prvý patent na zariadenie, ktoré bolo schopné chladiť vzduch pomocou ľadu, bol udelený Johnovi Gorriemu v roku 1851 v Spojených štátoch amerických.

Žalúzie alebo klimatizácia: Čo je pre vás lepšou voľbou?

Po porovnaní oboch možností je jasné, že obe majú svoje výhody aj nevýhody. Žalúzie sú lacnejšou alternatívou a majú aj množstvo estetických výhod. Sú však tiež schopné regulovať teplotu a svetlo v miestnosti. Klimatizácia ponúka rýchlejšie a konštantnejšie chladenie. Je však oveľa nákladnejšou možnosťou a má aj potenciálne negatívne účinky na životné prostredie. Ak teda hľadáte rýchle a konštantné riešenie pre reguláciu teploty v miestnosti, klimatizácia je pre vás najlepšou voľbou. Ak však hľadáte lacnejšiu a esteticky príjemnejšiu možnosť, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu, vyberte si žalúzie. My vám odporúčame, aby ste si vybrali to, čo najviac vyhovuje vašim potrebám a predstavám, a ak sú to žalúzie, radi vám poradíme.

Pri rozhodovaní sa medzi žalúziami a klimatizáciou sa môže zdať, že je to len otázka osobného vkusu. Avšak pre nás ako pre výrobcov tieniacej techniky je to oveľa zložitejšie. Sme radi, že naše žalúzie, rolety a markízy zlepšujú komfort a kvalitu života našich zákazníkov.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka