Vetrajte múdro: čo s oknami v lete

Správne vetranie je jedným z kľúčových faktorov, ktorý môže pomôcť udržať príjemnú vnútornú teplotu a zároveň minimalizovať spotrebu energie na chladenie. Okrem toho je však dôležité zvoliť si vhodné okná, ktoré majú vysokú tepelnú izoláciu, a zabezpečia tak efektívnu ochranu proti prehrievaniu.

Význam správnej tepelnej izolácie okien

Významnú úlohu pri udržiavaní chladu v dome, ale aj pri vytváraní príjemného prostredia i počas horúceho leta hrá izolácia okien. Správna tepelná izolácia okien má množstvo výhod, ktoré pomáhajú udržať interiér domu chladný aj v tých najhorúcejších letných dňoch.

Okná s dobrou tepelnou izoláciou pomáhajú udržiavať vnútri domu príjemnú teplotu, pretože tepelná izolácia bráni prenikaniu tepla z vonkajšieho prostredia dnu a znižuje prehrievanie miestnosti. Udržuje stabilnú a príjemnú teplotu aj v horúčave. Kvalitná tepelná izolácia okien preto logicky znižuje i potrebu používať klimatizáciu, čo vedie k zníženiu nákladov na energie.

Okná s vysokou tepelnou izoláciou sú často vybavené aj ochrannými vrstvami alebo fóliami, ktoré zabraňujú prenikaniu škodlivého slnečného žiarenia. Minimalizujú tak prehrievanie interiéru a zároveň chránia nábytok, podlahy a iné povrchy pred vyblednutím a poškodením.

Správna izolácia okien je pre udržanie chladu v dome počas letných mesiacov nevyhnutná. Výber okien s tepelnou izoláciou a ochranou pred prehrievaním je teda investíciou, vďaka ktorej môžete dosiahnuť príjemnú a energeticky úspornú klímu v interiéri.

Plastové okná EkoSun

Na výber máte rôzne druhy plastových okien, napríklad plastové okná EkoSun. Plastové okno triedy B so 6-komorovou konštrukciou a stavebnou hĺbkou 70 milimetrov je navrhnuté s dvomi tesneniami a blokovacím mechanizmom pre správnu polohu kľučky. Okno má tiež dva body ochrany proti vlámaniu, čo zvyšuje bezpečnosť. Dostupné je v bielom, hnedom a karamelovom vyhotovení. EkoSun 70 môže byť inštalované s krídlom Round-Line alebo Soft-Line a umožňuje aj montáž skrytého kovania. Navyše má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať vnútornú teplotu domu stabilnú, a minimalizovať tak stratu tepla cez okná. Vhodné je preto pre energeticky úsporné stavby, kde je dôležitá efektívna izolácia a bezpečnosť.

Rovnako ako EkoSun 70 je aj plastové okno EkoSun 6 so stavebnou hĺbkou 81 milimetrov vybavené dvomi tesneniami a dvomi bodmi ochrany proti vlámaniu. Je možné vyrobiť ho s pevným alebo pohyblivým stĺpikom. Dostupné je v bielom, hnedom a karamelovom vyhotovení. EkoSun 6 poskytuje vysokú tepelnú izoláciu.

Plastové okno EkoSun 7 triedy B, ktoré je dostupné tiež v triede A, má 7-komorovú konštrukciu a stavebnú hĺbku 81 milimetrov. Okno má tri tesnenia a dva body ochrany proti vlámaniu, a to na jedno krídlo. Podporuje blokovanie nesprávnej polohy kľučky a rohové mikrovetranie. Možnosť inštalácie s rohovým mikrovetraním umožňuje lepšiu kontrolu prúdenia vzduchu vnútri domu. EkoSun 7 má vysokú tepelnú izoláciu.

Žena otvárajúca plastové okno pri vetraní.
Okná so správnou tepelnou izoláciou dokážu aj v lete vytvoriť vo vašom domove príjemné prostredie ideálnej teploty.

Plastové okná Salamander

Spoločnosť Salamander je renomovaným výrobcom plastových okien a systémov pre sieťky proti hmyzu. Ich produkty sa vyznačujú vysokou kvalitou a širokým spektrom možností.

Profilový systém StreamLine 76 využíva dvojité tesnenie, ktoré zabraňuje prievanu a minimalizuje straty tepla. Je vyrobený s hladkým povrchom a dostupný v rôznych farebných vyhotoveniach.

BlueEvolution 82 je ideálny pre pasívne domy a disponuje konštrukčnou hĺbkou 82 milimetrov. Jeho vysoká tepelná izolácia pomáha minimalizovať straty tepla a zvyšuje energetickú úspornosť. Okná BlueEvolution 82 sú dostupné v rôznych farebných a dizajnových variantoch vrátane imitácie dreva.

Systém BlueEvolution 92 je určený pre nízkoenergetické a pasívne stavby. S konštrukčnou hĺbkou 92 milimetrov a vysokou tepelnou izoláciou predstavuje jednu z najefektívnejších možností. Okná BlueEvolution 92 sú tiež dostupné v rôznych farebných variantoch.

Žena stojaca pri otvorenom plastovom okne.
Naše okná od renomovaných výrobcov máme vždy k dispozícii.

Viete, že…

… prvá komerčne dostupná plastová okenná konštrukcia bola vyvinutá už v 50. rokoch 20. storočia v Nemecku?

Plastové okná sa postupne stali významným hráčom na trhu a ich popularita neustále rastie. V súčasnosti ich obľuba spočíva vo vynikajúcich vlastnostiach, ako je napríklad vysoká tepelná izolácia, odolnosť proti poveternostným vplyvom a jednoduchá údržba.

Správne vetranie

Významnú úlohu pri udržaní chladu v dome však zohráva aj správne vetranie. Ide ruka v ruke so správnym výberom okna. Kľúčové je otváranie okien vo vhodných časoch. Najlepšie na vetranie sú, samozrejme, ranné a večerné hodiny, keď teploty nie sú až také vysoké. Vetranie cez okná na opačných stranách domu vytvorí prievan a zabezpečí efektívnu cirkuláciu vzduchu.

Žena stojaca pri otvorenom plastovom okne.
Správne vetranie je veľmi dôležité.

Okrem správneho vetrania existujú aj ďalšie spôsoby, ako udržať dom chladný i počas leta. Môžete využiť žalúzie, rolety alebo závesy na blokovanie slnečného žiarenia i tepla. Ak si však neviete dať rady, poradíme vám. Či už ide o okná, alebo dodatočné formy tienenia, sme profesionáli. Kontaktujte nás.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka