Pergoly: viac než iba letný úkryt

Vôbec sa nemusíte zaujímať o architektúru a záhradný dizajn, ale určite ste sa už stretli s pojmom pergola. Ak ste zvedaví na to, čo zaujímavé môžu pergoly priniesť do vašich záhrad, čítajte ďalej. Zistíte, ako môžete zmeniť vašu záhradu na kúsok raja.

Chránia pred slnkom a ešte omnoho viac

Pergoly nie sú len jednoduchou konštrukciou, ktorá vás ochráni pred priamym slnečným žiarením, ale očarujúcim spoločenským priestorom. Môžu slúžiť ako miesto, kde usporiadate rodinné stretnutie, oslavu, večierok, alebo dokonca aj formálnejšie udalosti, ako sú svadby či oslavy jubilejných narodenín. Ak si vyberiete správnu pergolu, jej architektonická štruktúra pridá charakter ktorémukoľvek podujatiu.

Luxusná pergola s podsvietením
Dnes majú pergoly naozaj luxusný vzhľad. Pod ich strechou sa budete cítiť ako v raji.

Pergoly už dávno nechránia iba pred slnkom, ale prinášajú oveľa viac možností, ako sa dajú v praxi využiť. Stačí len, aby ste si vybrali tú správnu.

Na výber máme pergoly s lamelami. Tie sú najnovším hitom tienenia na terasy, verandy či átriá. Sú totiž moderné a vďaka naklápateľným lamelám máte možnosť regulovať svetlo podľa vlastných preferencií. Zaujímavým riešením sú aj pergoly s posuvnou strechou. Takáto pergola má ovládateľnú posuvnú strechu, ktorá vás ochráni pred nepriaznivým počasím a slnečným žiarením. Stále obľúbené sú však aj pergoly s pevnou strechou. Výhodou pergoly s pevnou strechou je, že sa často využíva aj v zimnom období. Môže tvoriť tzv. zimnú záhradu.

Tmavá pergola ako súčasť domu
Fantázii sa medze nekladú. Máme naozaj široký výber pergol, od tých najmodernejších až po tie najluxusnejšie.

Moderné pergoly: inovácie v dizajne a posun v technológiách

Pergoly dnes už nie sú len estetickým doplnkom exteriérov. Vďaka rozvoju technológií a zvýšenému dôrazu nielen na praktickosť, ale aj na dizajn, sa stali významným prvkom moderných vonkajších priestorov.

Biela pergola so zabudovaným LED osvetlením.
Vďaka zabudovanému osvetleniu v pergole sa vaše záhradné oslavy a posedenia nemusia končiť západom slnka.

S technologickým pokrokom sa aj dizajn pergol posunul na úplne inú úroveň. Používame rôznorodé materiály, napríklad kov, hliník, PVC, ale aj kompozitné materiály. Dôraz sa kladie na to, aby boli materiály odolné proti poveternostným vplyvom a vyžadovali minimálnu údržbu. Okrem toho, dnešné moderné pergoly zahŕňajú vo svojej konštrukcii aj mnohé inovatívne prvky. Môže to byť napríklad zabudované LED osvetlenie, ktoré vytvorí príjemné prostredie aj po zotmení.

Moderné pergoly sú vybavené aj motorizovanými mechanizmami na otváranie a zatváranie strechy, roliet alebo závesov, čo umožňuje rýchle a ľahké prispôsobenie priestoru. Do strešnej časti pergoly je možné integrovať aj solárne panely, a získavať tak slnečnú energiu na napájanie osvetlenia alebo elektrických systémov v dome. Niektoré moderné pergoly sú prispôsobené i na integrovaný zavlažovací systém.

V súčasnosti sa stále viac hovorí aj o rôznych SMART technológiách, preto je celkom prirodzené, že aj ovládanie pergoly je už vysoko automatizované. Vďaka aplikácii v smartfóne môžete ovládať nielen zatváranie a otváranie pergoly, ale napríklad tiež osvetlenie. Pridať môžete aj rôzne výsuvné steny a závesy, a ochrániť sa tak pred vetrom a slnkom vždy, keď budete potrebovať.

Aj vďaka technologickým vylepšeniam pergoly získavajú čoraz väčšiu popularitu v komerčných priestoroch a v reštauráciách. Vytvárajú pre zákazníkov atraktívne prostredie.

Biela pergola v záhradnej reštaurácii
Reštaurácie využívajú pergoly na vytvorenie priestoru, ktorý môžu využívať nielen počas letných mesiacov, ale aj v chladnejšom počasí.

Prečo by ste si pergolu mali zaobstarať práve vy?

Ak bývate v dome a hľadáte spôsob, ako vytvoriť priestor, kde by ste mohli oddychovať, byť chránení pred slnkom a dažďom a naplno ho využívať či už na rodinné oslavy, alebo napríklad na spoločné obedy či prácu z domu, nevyčerpateľný potenciál majú práve pergoly.

Vďaka tomu, že pergoly vytvárajú zastrešený priestor, nemusíte sa báť ani dažďa, ani slnka. Či už chcete usporiadať rodinnú oslavu, grilovačku, alebo prežiť romantický večer pri sviečkach, toto všetko je pod pergolou možné.

Pergoly milujú aj ľudia, ktorí majú záľubu v záhradkárstve. Vďaka popínavým rastlinám, ako sú napríklad ruže a vinič, môžete premeniť pergolu na živý zelený obraz. Nielenže vás bude takto chrániť pred slnečnými lúčmi, ale zároveň vám dá priestor kreatívne sa vyžiť a určite aj upúta pohľady vašich hostí.

Pergola dopĺňa aj záhradnú architektúru
Hoci môže mať pergola na prvý pohľad moderný vzhľad, ideálne dopĺňa aj záhradnú architektúru alebo domy rustikálneho charakteru.

Pergolu môžete doslova premeniť na vašu vonkajšiu obývačku. Pokojne do tohto priestoru umiestnite pohodlné sedenie, stoly i stoličky, hojdacie kreslo alebo čokoľvek, čo potrebujete na relaxáciu. Môžete si tu v lete čítať, posedieť s obľúbeným nápojom, stretnúť sa so svojimi priateľmi. Môžete tu usporadúvať rodinné obedy alebo sa večer najesť na čerstvom vzduchu.

Veríme, že sme vás presvedčili o tom, že pergola nie je len mohutná konštrukcia, ktorá vás ochráni pred slnkom, ale že vám dáva aj množstvo príležitostí, ako žiť aktívnejšie. Ak už raz máte možnosť tráviť čas vonku pri dome, veď mnohí, ktorí bývajú v byte, by dali za to naozaj všetko, mali by ste túto príležitosť využiť na sto percent. Radi vám v tom pomôžeme. Kontaktujte nás.

Kontaktujte nás

Sunmont
  • Prevádzka
  • Za dráhou 21
  • 902 01 Pezinok
  • Po - Pia od 09:00 do 17:00 hod

Nezáväzná ponuka